Blog

17 Şubat 2020

Alyans Altın mı Olmalı Gümüş mü?

Bu sorunun yanıtı tamamen senin ve müstakbel eşinin zevkine bağlıdır. Bu konuda genel bir kural yoktur ancak geleneksel olarak altın alyansların daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. Üstelik alyans modellerini araştırdığında seçeneğinin yalnızca altın ve gümüş modellerle sınırlı olmadığını bilmende fayda var. Dilersen altın modellerine de değinelim.

Alyans Modelleri Nelerdir?

Alyanslar kullanılan materyale, rengine, desenine, boyutuna göre farklılık gösterir. Özellikle son yıllarda çeşitlilik çok arttığı için alyans alacak yeni evlenecek çiftlerin işleri de hayli zorlaştı diyebiliriz doğrusu.

Pek çok alyans çeşidi içinden seçim yaparken önce yüzüğünün altın, gümüş, platin, titanyum, çelik gibi hangi materyalden olacağını belirlemeni öneririz.

Altın Alyans Modelleri

En çok tercih edilen alyanslardır. Eğer sen de altın alyans istiyorsan, öncelikle yüzüğün rengine karar verebilirsin.

Alyans renklerinin beyaz, pembe (rose) ya da sarı altın gibi pek çok seçeneği var. Bunun yanı sıra altına karıştırılan bakırın fazla oranda kullanılmasıyla ortaya çıkan kırmızı altın, sarı ve beyaz altınla birlikte modern tasarımlarda kullanılıyor.

Benzer şekilde altın ile karıştırılırken gümüşün yüksek oranda kullanılmasıyla da yeşil altın ortaya çıkıyor. Fakat yeşil altın alyans almayı düşünüyorsan, alyansın içerisindeki gümüş miktarının fazla olmasından dolayı, yüzüğün ileride kararma yapabileceğini de göz önünde bulundurmanı öneririz.

Son dönemlerde yaygın olarak üretilen beyaz ve sarı altının kullanıldığı çok fazla çift renkli alyans seçeneği olduğunu da unutmamalısın. Galerimizden alyans modellerini inceleyerek daha fazla fikir edinebilirsin.

Alyans tercihini, desensiz, ince ve sarı altın gibi klasik bir modelden yana yapabileceğin gibi, üzeri taşlı ya da desenli gümüş modeller arasından da yapabilirsin. Genellikle sarı rengi tercih edilen bombeli alyanslar klasiklerden vazgeçemeyen çiftlerin ilgi gösterdiği modeller arasında gelir.

Eğer gümüş alyans düşünüyorsan, düz, bombeli, desenli, taşlı pek çok modelin seni beklediğini bilmelisin. Ancak gümüş yüzüğün kararma yapabileceğini ve zaman zaman parlatarak bakım yapman gerektiğini de unutmamalısın. Klasik modeller yerine daha modern bir alyans düşünüyorsan, çelik alyans çeşitleri de senin için uygun olabilir. Çelik, dayanıklı ve paslanmaz bir metal olduğu için kolay kolay çizilmez, uzun yıllar kullanım imkanı sunar. Ayrıca gümüş gibi kararma da yapmaz.

Doğada bulunan en parlak ve sağlam metallerden biri olan platin ise oldukça serttir ve işçiliği zordur. Bu yüzden platin alyans kuyumcularda çok fazla bulunmaz ve olanların fiyatları da oldukça yüksektir. Altına göre daha ağır olan platin alyanslar, sağlam yapısı nedeniyle yamulma ve çizilmeye karşı dayanıklıdır.

Koyu gri renge sahip titanyum ise çelik gibi dayanıklı olmasına karşın, alüminyum kadar hafiftir. Oksitlenmeye uğramadığı için kararma da yapmayan titanyum alyans üzerine kaplama işlemi uygulanmaz ama istenilirse gümüş ya da altın parça eklenerek alyansa dönüştürülebilir.

Genel
About rt